antalya ceza avukatı antalya ağır ceza avukatı

Araç kullanmak, her zaman dikkat gerektirir. Sürekli yola hâkim olmak, refleksleri kontrol etmek de bazen bizi zorlayabilir. Bazen ne kadar dikkatli olunursa olunsun, yine de kazaların önüne geçemeyebiliriz. Bu sebeple elimizden ne geliyorsa yapmalı, tüm dikkatimizi ortaya koymalıyız. Bu dikkatin en başında da emniyet kemeri gelir. Ancak ne yazık ki ülkemizde trafik kazaların büyük bir çoğunluğu da emniyet kemeri takmanın önemi hakkında bilgisi olmayan insanlar sebebiyle olur. Bu konudaki tüm yanılgılar, trafik kazaları oranında ciddi artışlara neden olur ve basit bir önlemle kurtarılabilecek çok fazla hayat, yok olur gider.

Daha fazla can kaybının olmaması için bu yazımızda sizlere emniyet kemeri takmanın önemi hakkında bilgiler vereceğiz.

Sayısal veriler

Emniyet kemeri takmanın önemi konusuna girmeden önce, sizlere ülkemizdeki kazalardan bahsetmek istiyoruz. Otomobille seyahat edenlerde emniyet kemeri kullanımı, yüzde 45 oranında ağır yaralanma riskini azaltıyor. Aynı oran kamyonetlerde yüzde 60’lara kadar çıkıyor. Aynı zamanda büyük kazalarda emniyet kemeri kullanıyorsanız yüzde 25 oranında hiç zarar görmeden hayatınıza devam edebiliyorsunuz. Diğer yandan ülkemizde emniyet kemeri kullanma zorunluluğu geldiğinden beri, trafik kazalarında ciddi bir azalmanın da olduğunu hatırlatmak isteriz.

Çarpmanın etkisi

Emniyet kemeri kullanmanın önemi ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey, çarpmanın etkisini azaltmasıdır. Bu etki ile savrulan araç, başka araçlara zarar verebileceği gibi seyir halindeki aracın içindeki insanları da yaralayabilir. Çünkü emniyet kemeri, çarpma etkisini vücudun tek bir noktasına değil tüm noktalara eşit olarak yayar ve böylelikle yalnızca bir bölgenin şiddetli darbe almasını önler. Buna paralel olarak emniyet kemeri takmanın faydalarından biri de çarpmanın neden olduğu sarsıntıların azalmasıdır. Sarsıntının azalması ile birlikte herhangi bir darbe alma ihtimali de azalacaktır.

Darbeler

Trafik kazalarında, emniyet kemeri kullanmanın önemi giderek fazlalaşıyor ve bu da insanları bu konuda daha hassas olmaya itiyor. Çünkü kaza esnasında emniyet kemeri kullanan bir insanın, dışarı fırlama ihtimali de ortadan kalkıyor. Bu şekilde can kaybı olma ihtimalinin önüne geçiliyor. Bununla birlikte göğüs, baş, omurilik gibi vücudumuzun hassas bölgelerinin de darbe almasının önüne geçiliyor. Emniyet kemeri takmanın öneminin farkında olmayan insanlar, bu durumları göz ardı ederek ne yazık ki risk almaya devam ediyor.

Kısa mesafelerde emniyet kemeri

Her ne kadar emniyet kemeri kullanma zorunluluğundan sonra kaza oranlarında azalma görülse de yine de güvenli sürüş konusunda bilinç, olması gereken seviyede değil. Bunun nedenlerine bakıldığında ise emniyet kemeri takma ile alakalı bazı yanlış bilgilerin olduğunu görüyoruz. Bu bilgilerden bir tanesinin, kısa mesafelerde emniyet kemeri takmanın önemi ile ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Kısa mesafe seyahatlerde insanlar, emniyet kemeri takmayı ne yazık ki gereksiz görüyor. Oysaki ölümle sonuçlanan kazalara bakıldığında yolculuğun 30. kilometresinde kazaların meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Arka koltuk

Emniyet kemeri kullanımı ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan biri de kemerin, kaza esnasında sıkışmaya sebep olmasıdır. Böyle bir bilginin doğru olmamasının yanı sıra buna olan yanlış inanç, emniyet kemeri takmanın önemini giderek artırmaktadır. Emniyet kemeri ile alakalı bilinen en yaygın yanlış ise arka koltuktaki insanların kemer takma zorunluluğunun olmamasıdır. Özellikle hızdan kaynaklanan trafik kazalarında, arka koltukta emniyet kemeri kullanmayan insanların araçtan fırlama olasılığının çok yüksek olduğunu akıldan çıkarmamamız gerekiyor.

Kemerin kenarları

Son olarak emniyet kemerinin kenarları hakkında yanlış bir bilgi olduğunu hatırlatmak isteriz. Bazen boyun ya da üst vücudumuza sürtünme sebebiyle rahatsızlık verebilir. Ancak bu rahatsızlığı koltuk ayarından kolaylıkla çözebileceğiniz gibi emniyet kemeri kılıfları ile farklı bir çözüm yoluna da gidebilirsiniz.ctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Avrupa Airbag
Avrupa Airbag