Hava Yastığı (Airbag) Nedir?

Vazgeçilmez bir özellik olarak yerini almış olup, sıkça gerçek hayat kurtarıcısı olduklarını kanıtlamışlardır. Konumuz; hava yastıkları, airbag. Hava yastıklarının kullanımı sonrasında, dünya çapında karşılaşılan ölümcül kazalar gözle görünür şekilde azalmıştır. Bunun dışında, daha ufak kazalarda baş ve göğüs kısmında gerçekleşen yaralanmalar da hissedilir ölçüde azalmış durumda.
AIRBAG’ ler patlayıcı bir gaz ile doldurulmuş hava torbalarıdır. Araç karoserinde bulunan pek çok crash-sensörleri ve çarpma sertliği hesaplayıcısı sayesinde hava yastıklarının (AIRBAG) devre girip girmeyeceğini tespit eder. Söz konusu hesaplama, milyon saniyelerinin kırılımı ile gerçekleşir. Modern araçlar, sürücü ve sürücü yan koltuğunda bulunan hava yastıklarının yanı sıra, yan, baş, pencere ve aynı zamanda diz hava yastığı da sunmaktadır.

Hava yastığı nedir ?
Hava yastıklarının (AIRBAG) kusursuz bir şekilde devreye girebilmesi için, herhangi bir cisim ile kapatılmaması gerekmekte. Hava yastıklarının pozisyonu bir yazı etiketi ile belirlenmiştir. Bunun devamında, yan koltukta ana kucağı ile bir çocuğun yolculuk yapması, o alanda bulunan hava yastığını etkisiz hale getirmekte. Bu bağlamda, hava yastığına uygun bir çocuk koltuğu sistemi kullanılmalıdır. Hava yastığı (AIRBAG) ‘nın devreye girmesi pert araç olması halinde gerçekleştir. Hava yastıklarının onarım ve tamiri çok maliyetli. Buna ilave olarak aracın kendisinde de onarımlar gerçekleştirilecektir. Üretim şartlarına göre 14 yılda bir hava yastık değişimleri pek karlı olmuyor. Her markanın hava yastığı fiyatları farklılık gösteriyor. Ayrıca hava yastığı fiyatları ön hava yastığı, yan hava yastığı gibi ayrıldığından fiyat farkı model içinde bile çeşitlilik gösterebiliyor.

Airbag nedir ?

Airbag’lerin son kullanma tarihi bulunmaz, ancak uzmanlar bazı parçaların zamanla işlevini yitirebileceğini belirtiyor. Yedek parçalarının maliyet yüksekliği sebebiyle hava yastıkları ile ilgili bir mafya oluştu. Talimat alarak hava yastıkları tekrar satılmak üzere araçlardan çalınıyor. Bu anlamda, 2.El araç alıcıların dikkat etmesi gereken konu ise, hava yastığı ışığının arabayı çalıştırırken yanması ve akabinde de sönmesidir. Şayet ışık yanmıyorsa, hava yastığı ile ilgili sorun yaşandığından emin olabilirsiniz. Aynı şekilde ışık otomatik olarak kapanmıyorsa, buda bir sorunun gösterisidir. Kazalı araçlarda, hava yastığı onarım bakım raporları mevcuttur ve bunları talep etmek veya kazalı aracı bilirkişiye göstermek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir